Вплив об'єктів будівництва на навколишнє середовище
При будівництві відбувається знищення екосистеми і створення на її місці штучної системи для життя людей. Наскільки вона буде прийнятна для людини, що є частиною екосистеми, а не техногенного середовища, залежатиме від мистецтва архітектора і будівельника не порушити рівновагу в природному середовищі, забезпечивши її стійкість, гармонійно поєднавши будівлі і споруди з природними компонентами екосистеми. Частим стало явище, коли людина в штучно створюваному архітекторами і будівельниками місці існування відчуває екологічний дискомфорт.
Будівництво є яскравим прикладом антропогенної діяльності, що часто справляє серйозну негативну дію не тільки на окремі компоненти навколишнього середовища і їх збереження, але і на стійкість екосистем в цілому.
Сьогодні одним з головних завдань при будівництві стає облік і аналіз всіх антропогенних навантажень на навколишнє середовище і оцінка дій на нього для збереження і підтримки екологічної рівноваги. У місцях будівництва спостерігається високий рівень забруднення повітря, води, ґрунту, що в кінцевому підсумку призводить до зменшення біорізноманіття. Це відбувається на всіх стадіях: при проведенні проектно-пошукових робіт, при влаштуванні доріг і кар'єрів, безпосередньо при виконанні робіт на будівельному майданчику. Тому питання впливу об'єктів будівництва на довкілля є надзвичайно актуальним.
Екологічна оцінка негативного впливу на навколишнє середовище при різних видах будівельних робіт дозволяє розробити заходи щодо їх мінімізації і запобігання
Для цього необхідно:
– оцінювати ступінь антропогенного навантаження на екосистеми на різних стадіях будівництва;
– досліджувати за допомогою фізико-хімічних методів стан ґрунтів на території будівельних майданчиків;
– розробляти пропозиції щодо альтернативних варіантів переробки будівельних відходів.
Всі види впливу будівництва на навколишнє середовище можна класифікувати за наступними екологічними ознаками: вилучення з навколишнього середовища і привнесення в навколишнє середовище. Джерелами впливу на екосистеми при будівництві є: нові матеріальні об'єкти, що розміщуються на будівельному майданчику; елементи основної і допоміжної технологій, функціонування яких є причиною зміни ландшафтів і забруднення навколишнього середовища; об'єкти, життєвий цикл яких пов'язаний з будівництвом або експлуатацією в майбутньому. Всі перераховані дії впливають на стійкість екосистем і знижують якість навколишнього середовища або прямо, або побічно.
Основними джерелами забруднень при будівельних роботах є: буропідривні роботи, влаштування котлованів і траншей, вирубка лісу і чагарника, пошкодження грунтового шару і змив забруднень з будівельного майданчика, утворення звалищ будівельного сміття тощо.
Будівництво створює додаткове екологічне навантаження і спричиняє погіршення здоров'я людей. Вже побудовані будівлі також здійснюють негативний вплив на навколишнє середовище: змінюється рельєф ділянки, змінюється рослинний покрив, на зміну природним насадженням приходять штучні.
Окрім негативної дії на рослинність і ґрунт, зведений об'єкт змінює умови інсоляції. Будівлі затінюють території, змінюється режим випаровування вологи.
Вплив об'єктів будівництва на екосистеми має комплексний характер.
Тому для оцінки забруднення необхідно:
– оцінити стан засміченості будівельним сміттям території;
– зміну екологічного стану ґрунтів на ділянках будівництва;
– видовий та кількісний склад ентомофауни.
На основі отриманих даних роблять висновок, чи змінились ґрунти будівельних майданчиків за своїми властивостям від природних непорушених ґрунтів. Це може проявлятися в першу чергу у фізичних властивостях (об’ємна вага ґрунту на будівельних майданчиках набагато вище, ніж на непорушених територіях, що може свідчити про надмірне переущільнення технікою під час будівництва). Величина поризованості у верхньому горизонті може бути досить низькою , і змінюватися хаотично, що може вказувати на погані водопроникні властивості грунту.
Недостатнім може виявитися і вміст гумусу у верхніх горизонтах. рН водний може бути зміщений в лужний бік – ця риса є характерним явищем для порушених та антропогенно - глибокоперетворених грунтів. Наявність будівельного сміття та залишків цементу на поверхні ґрунту будівельних майданчиків також сприяє зміщенню рівня рН у лужний бік.
Необхідно досліджувати кількісний та якісний склад ентомофауни на територіях будівельних майданчиків. Кількість ентомофауни в межах впливу будівельних майданчиків може бути значно зменшена порівняно з непорушеними територіями. Це пояснюється безпосереднім впливом техніки, що задіяна в будівництві, надмірним переущільненням ґрунту, його значним підлужненням, засміченням будівельним сміттям тощо.
Тобто властивості грунтів, що піддаються впливу будівництва істотно відрізняються від властивостей еталонних природних грунтів.
Слід звернути також увагу на те, що на будівельних майданчиках під час підготовки та і власне будівництва накопичується величезна кількість будівельного сміття, яке створює додаткове навантаження на міські екосистеми.
На сьогоднішній день існує два шляхи утилізації будівельних відходів:
– переміщення на спеціально відведені полігони і звалища;
– повна переробка за допомогою спеціальної дробильної техніки.
До недавнього часу єдиним шляхом утилізації будівельних відходів був перший варіант. Але такий спосіб утилізації створює масу екологічних проблем. В першу чергу – відчуження земельних площ під звалища будівельного сміття. Крім того, вартість прийому будівельних відходів на полігони коливається від 6 до 10.0 доларів за 1 м3 без урахування витрат на транспортування. Тому використання переробки будівельних відходів як найбільш екологічно доцільний спосіб.
Немає коментарів:
Дописати коментар